Trafo Bakımı

Trafo Bakımı

Firmanız da bulunan küçük, orta yada büyük ölçekli trafoların bakım, test ve ölçüm hizmetleri için GAZİANTEP ENERJİ TAKİBİ firması sizlere destek hizmeti sunmaktayız. Sürekli güç altında çalışan trafoların zaman içerisinde yıpranmadan, çalışma şartlarından, yada diğer etkenlerden dolayı arıza yapma olasılıkları oldukça yüksektir.GAZİANTEP ENERJİ TAKİBİ firması bu noktada müşterilerine yerinde hizmet ile trafo bakımı hizmeti sunmaktadır.

Bakım ihtiyacı olan trafo, öncelikli olarak bazı testlerden geçirilir. Bu testler sonucunda trafodaki eksiklikler, hatalar yada arızaya mahal veren durumlar göz önünde bulundurularak. Trafo için gerekli bakım GAZİANTEP ENERJİ TAKİBİ bünyesinde bulunan uzman ekiplerce yapılmaktadır.

gebze trafo bakımı, trafo bakımı, trafo firması, bakım firması, kocaeli trafo, istanbul trafo, trafo tamiri, trafo arıza onarımTrafo bakımında başlıca kontrolünü sağladığımız noktalar;

  • Trafo giriş ve çıkış bağlantılarının kontrol edilmesi
  • Trafonun giriş ve çıkış gücü
  • Trafo üzerinden geçen akım
  • Trafo yağ kontrolü
  • Sargı kontrolleri
  • İzolasyon direncinin ölçümesi
  • Diğer unsurlar...

Trafo bakımında dikkat edilen kapsamlı diğer  noktalar ise,

► Transformatörün dışında yağ kaçaklarının gözden geçirilmesi, akan sızan yağ kaçaklarının giderilmesi ve eksik yağların ilave edilmesi yine yağ konusunda oldukça önemlidir. Çünkü yağlı transformatörlerde, yağda bir sıkıntı oluşursa arıza oluşma ihtimali artmaktadır.Yağın hiç bir şekilde kazan dışına çıkmaması ve hava almaması gerekir.

► Diferansiyel koruma rölesi, bulcholz rölesi, ısı kontrol rölesi, ters akım rölesi, toprak kaçağı koruma rölesi, sargı kısa devresi koruma rölesi, aşırı akım koruma rölesive daha bir çok koruma rölelerinin normal çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. Ayrıca transformatörü koruyan bu rölelerin akım değerleri ve kesme süreleri yine kontrol edilerek transformatörü tam olarak istenilen seviyede koruyup koruyamayacağına bakılır.

► Büyük güçlü transformatörlerde kademe değiştirici kontaktör yağının tamamının değiştirilmesi gerekir. Sık sık çalıştığı için kademe değişikliği sırasında kontaklar arasında meydana gelen arktan dolayı yağ içine karbon zerreleriyle yağın bozulmasına neden olmaktadır.
 
 

► Primer-sekonder sargılarının hem normal direnci hem de yalıtım (izolasyon) direnci ölçülür. Bu şekilde sargıların hangi güce dayanabileceği tespit edilerek ona göre önlemler alınır ve kontroller yapılır.

 
► Standartta belirtilen yüksüz gerilim oranlarının doğrulanması veya kademe bağlantılarında herhangi bir problemin olmadığını tespit etmek amacıyla primer-sekonder sargılarının dönüştürme oranı ölçülür. Bu oran transformatörün bilinmesi gereken önemli bir büyüklüğüdür ve trafoların paralel çalışmasında büyük önem taşımaktadır.

► Transformatör içindeki yağın nemliliğini kontrol için kullanılan silikajelin değiştirilir. Trafo yağı için nem büyük bir tehdittir. Çünkü nem, trafo yağının delinme dayanımını düşürür ve yalıtkanlığı azaltır. Trafo yağı kazan içine konulurken içeri giren havanın vakumla alınması gerekir. Bu nedenle trafonun hava yolu üzerinde bulunan silikajel (Kalsiyum Klorür) havadaki nemi alarak yağa geçmesini engeller. 

Paylaş :

Twitter

© 2019 Gaziantep Enerji Takibi|Tüm Hakları Saklıdır.